Wyraźna korekta w Azji, Europa jednak stabilnie

Dziś jest: Czwartek, 18 kwietnia 2024, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Giełda

2011-04-05

Wyraźna korekta w Azji, Europa jednak stabilnie

Wtorkowa sesja w regionie Azji i Pacyfiku przyniosła spadek cen akcji. Tokijski Nikkei 225 stracił na wartości 1,06%, a benchmarkowy dla całego tego obszaru indeks MSCI Asia Pacific poszedł w dół o 0,6%. Po chwilowej przerwie na dalekowschodnie rynki znów powróciły obawy związane z sytuacją nuklearną w Japonii, a stało się tak po tym, jak w poniedziałek firma TEPCO, która zarządza elektrownią Fukushima I zaczęła wypuszczać do oceanu skażoną w niewielkim stopniu wodę.


Atmosfery nie poprawiły też doniesienia z Toyoty, która jak się wczoraj okazało zmuszona będzie zamknąć w kwietniu swoje fabryki w Stanach Zjednoczonych, co związane jest z brakiem sprowadzanych z Japonii części używanych w produkcji.

Nerwowa atmosfera na Dalekim Wschodzie nie przeniosła się jednak dziś na Stary Kontynent. O godz. 9:29 paneuropejski wskaźnik STOXX Europe 600 nie ulegał większej zmianie, rosnąc o 0,10% a w tym samym czasie stabilnie zachowywał się także najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu, czyli WIG, zwiększając swoją wartość o 0,12%.

Czynniki ryzyka tlą się cały czas nie tylko w Azji, ale także w Europie, choć w ostatnim okresie są one notorycznie spychane przez inwestorów na boczny tor. Dziś po raz kolejny dały o sobie znać kwestie kryzysu zadłużenia, bo znów został obniżony długoterminowy rating dla długu Portugalii – agencja Moody's Investors Service zredukowała go o jeden stopień do "Baa1" z "A3" i zaznaczyła, że dalsze jego obniżki są możliwe. Inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę także z tego, że w czwartek Europejski Bank Centralny na pewno podniesienie stopy procentowe o 25 pkt bazowych i rozpocznie tym samym proces zacieśniania polityki monetarnej w Eurolandzie. Wczorajsze dane o cenach produkcji sprzedanej przemysłu pokazały jej 6,6% wzrost w lutym, najmocniejszy od września 2008 r. W styczniu wskaźnik PPI wzrósł po korekcie o 5,9%, a rynek oczekiwał jego wzrostu o 6,7%.

Dziś w kalendarium makroekonomicznym mamy przede wszystkim dane z Eurolandu i Stanów Zjednoczonych dotyczące aktywności sektora usług za marzec, które to zostaną opublikowane odpowiednio o godz. 9:58 i o godz. 16:00. Szczególnie ważne będą te zza oceanu, z racji ogromnego ich wpływu na PKB tego kraju. Średnia prognoz analityków wskazuje na to, że indeks ISM spadł w ostatnim miesiącu do poziomu 59,5, ale utrzymał się w okolicy lutowego poziomu 59,7, najwyższego od sierpnia 2005 r. W przypadku indeksu PMI dla strefy euro, to oczekuje się, że finalnie wyniósł on w marcu 56,9. Dodatkowo o godz. 11:00 poznamy lutowy odczyt sprzedaży detalicznej Eurolandu, a o godz. 20:00 przedstawiony zostanie protokół w marcowego posiedzenia Fed. Co do tego drugiego, to wczoraj atmosferę na rynku pogrzał szef ten instytucji (Ben Bernanke), mówiąc że inflacja oraz oczekiwania inflacyjne muszą być monitorowane przez Fed niezwykle dokładnie. Jastrzębie sygnały wysyłane przez amerykański bank centralny są zatem coraz wyraźniejsze.

We wtorek, pewnie zaraz po południu, poznamy też kwietniową decyzję RPP. 80% analityków, w tym także my, jest zdania, że Rada zdecyduje się na drugą już w tym roku 25 pkt podwyżkę referencyjnej stopy procentowych do poziomu 4,00%, a rynek wycenia jej prawdopodobieństwo na 100%.

Marek Nienałtowski
Dom Kredytowy Notus

Powyższe opracowanie jest wyrazem osobistych opinii i poglądów autora i nie powinno być traktowane jako rekomendacja do podejmowania jakichkolwiek decyzji związanych z opisywaną tematyką. W szczególności nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej, ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz.U.2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U.2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Dom Kredytowy NOTUS S.A. ani jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego opracowania, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego opracowania.
» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.